Etikety

Ako vyberať TTR pásky?

Ako správne vyberať TTR pásku pre Vašu tlačiareň?
V tomto článku by sme Vám radi pomohli s výberom a objasnením základnych pojmov a nastavili Vám bezproblémový chod výroby, označovania a tlače.

Prvým údajom ktorý na páske uvidíte, je rozmer ktorý sa udáva v šírke pásky v milimetroch x dĺžka v metroch napr. 110 x 450

Ak už objednávate etikety a štítky z nášho eshopu v každej kategórii nájdete odkaz na vhodné pásky pre daný typ etikiet. Ak už kotúčové etikety alebo štítky máte a potrebujete pomoc s výberom, venujte prosím pozornosť následujúcemu:

Pre zistenie toho, aku pásku potrebujete si vezmite do ruky pravítko a odmerajte šírku kotúčika so silikonom. Napr. pri etikete 73mm by šírka kotúčika mala byť 76 mm . Budete teda potrebovať pásku aspoň v šírke 76 mm. Odporúčame si nechať nejakú rezervu a vybrať pásky so šírkou 80 mm napr. TTR páska 80mm x 450m wax out.

Čo sa dĺžky návinu týka, tak pri tlači sa odvíjajú etiketa a páska súčasne a teda zaratávajú sa tam aj medzery. Opäť si odmerajte dĺžku etikety na kotúčiku. Vezmime si príklad štandardných logistických etikiet 100x150mm: dĺžka etikety z medzerou bude 153 mm a teda s kotúčikom pásky s návinom 300 m potlačíte takmer 2000 etikiet resp. s páskami s návinom 450 m potlačíte takmer 3000 etikiet . Vždy si teda skontrolujte najprv hornú hranicu tlačiarne a následne odporúčame vybrať pásky s čo najväčším návinom – vyhnete sa častému meneniu a zbytočnému odpadu.

Druhý údaj je orientácia pásky a vrstvy IN/OUT: In je vnutorný návin a Out vonkajší.

V praxi sa stretávame s troma základnými druhmi pások podľa zloženia:

  • voskové – wax,
  • voskovo živicové – wax resin
  • a živicové – resin

Najbežnejšie používané a samozrejme aj najdostupnejšie sú voskové (wax) pásky. Bežné a základné varianty voskových pások su vhodné na potlač bežných logistických etikiet s nižšou dobou životnosti a oteru odolnosti . Kvalitnejšie voskové pásky alebo voskové pásky obohatene o živicu sa používajú na potlač pololesklého materiálu .

Ďalším druhom su pásky v kombinácii vosk a živica, tu sú podľa obsahu dve varianty obohatene o živicu alebo bežné voskovo živicové pásky. Tie sa zvyknu používať hlavne na potlač plastových etikiet – PE,PP . Živica v páskach priľne na povrch zreagovaním a jemným narušením hornej vrstvy a tým sa zabezpečí lepšia odolnosť voči oteru a výdrž potlače .

Živicové pásky – obsahujúce čistu živicu su nadštandardné pásky vhodné do sťažených podmienok a na potlač PET alebo vinylových materiálov či už do priemyslu alebo na vonkajšie použitie alebo kamkoľvek, kde je etiketa alebo štítok vystavený pôsobeniu rôznych faktorov prostredia.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.